IMG_0186

REPETYTORIUM DO KONKURSU
POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI
ROK SZKOLNY 2022/2023

Kompendium wiedzy do Etapu Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Świat ptaków charakteryzuje się ogromną bioróżnorodnością.  Podobnie jest z Parkami Krajobrazowymi w Polsce. To właśnie m.in. te dwa tematy obowiązują na Materiały obowiązujące na etapie ogólnopolskim Konkursu Parki Krajobrazowe Polski, które publikujemy już dzisiaj!

Tutaj znajdziesz informacje na temat Parków Krajobrazowych w Polsce oraz wiedzę na temat ptaków jakie w nich występują.

21.04.2023

Jak dobrze znasz rodzime gatunki ptaków?

Konkurs Poznajemy Parku Krajobrazowe Polski to nie tylko wiedza przyrodnicza czy wiadomości z terenu parków. To również umiejętność rozpoznawania rodzimych gatunków zwierząt czy roślin. W tym roku tematem przewodnim konkursu są ptaki, tak więc to naszych skrzydlatych przyjaciół wybraliśmy do rozpoznawania. Zadania z rozpoznawania pojawią się na etapie wojewódzkim i etapie ogólnopolskim Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Listę gatunków do rozpoznawania publikujemy już dzisiaj!

Obowiązujące na etapie wojewódzkim i etapie ogólnopolskim listy ptaków do rozpoznawania znajdziecie tutaj!

9.12.2022

Dymorfizm płciowy u ptaków

U kaczek krzyżówek samiec jest upierzony zupełnie inaczej niż samica. U wron – obie płci wyglądają identycznie. Dlaczego u jednych ptaków samce różnią się od samic, a u innych – nie?

I co ma z tym wspólnego ogon pawia?

Odpowiedzi na te pytania są ściśle związane z prywatnym życiem ptaków – a poznasz je, przeglądając właśnie tę prezentację

9.12.2022

Ptaki leśne

Wędrując leśnymi ścieżkami mamy szansę zaobserwować lub usłyszeć wiele różnych gatunków ptaków. Jedne spotkamy wysoko w koronach drzew, inne szukające pokarmu w ściółce.

Jeśli chcesz nauczyć się rozpoznawać kilka charakterystycznych dla tego siedliska ptaków zajrzyj tutaj.

9.12.2022

Ptaki łowne

Są piękne i dzikie. Niektóre hałaśliwe, inne płochliwe i skryte, a nawet zagrożone wyginięciem. Mamy ich “tylko” 13 gatunków, ale co roku giną ich dziesiątki tysięcy. Dlaczego?

 

Spróbuj znaleźć własną odpowiedź…

 

12.12.2022

Ptaki na plaży

Dlaczego kaczka nie tonie, a perkoz doskonale nurkuje? Jakie gatunki należą do pławic a jakie do grążyc i czym się od siebie różnią?  Jak głęboko nurkuje nurzyk? Co zagraża ptakom morskim? 

Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w prezentacji:

12.12.2022

Wędrówki ptaków

Dlaczego ptaki migrują? W jaki sposób orientują się w przestrzeni? Który z ptaków jest rekordzistą jeśli chodzi o długość wędrówki?

Tutaj znajdziesz odpowiedź na te pytania!

13.12.2022

Ptasie sztućce i talerze

Pochwycić uciekającą ofiarę, zanurkować, utaplać dziób w błocie, tropić wilki i rozgryźć pestkę – wiele wysiłku i przemyślności potrzeby by się najeść. A prócz tego potrzebny też „właściwy” dziób, upierzenie a nawet nogi i ogon. 

Więcej informacji o tym jakim pokarmem żywią się ptaki, jak go zdobywają oraz czy kruk zdaja padlinę znajdziecie w prezentacji. 

 

13.12.2022

Nasi skrzydlaci sąsiedzi

Wolą miasta niż lasy i skały. Gniazdują chętniej w sadach, na polach i innych uprawach, niż w miejscach naturalnych. Korzystają ze wszystkiego co zbudował/stworzył człowiek odwzajemniając mu to śpiewem, pięknym wyglądem i ożywianiem otoczenia. Ale też i ludzka działalność bardzo im zagraża. 

Więcej o tym, jakie gatunki ptaków żyją w bliskim sąsiedztwie człowieka i o ich zwyczajach w prezentacji:

 

13.12.2022

Od jaja do pisklęcia

 Jak uporządkować i opisać ogromną liczbę gatunków ptaków? Czy szary wróbelek ma wielu krewniaków? Z czego wynika różnorodność gatunkowa ptaków? Czy można wykorzystać ptaki do badania stanu środowiska? Czy obserwując ptaki stosujesz się do ogólnie przyjętych zasad etycznych?

Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz tutaj:

    

Więcej o jajach, gniazdach i wychowie młodych w prezentacji.

 

13.12.2022

Zjadający i zjadani

Ptaki są ważnym ogniwem w strukturze troficznej. Co zjadają i kto je zjada? Jakie gatunki ptaków pomagają w „oczyszczaniu”, jakie „w walce” z gryzoniami i owadami, a jakie w … zapylaniu?

Chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj!

16.12.2022

Systematyka i różnorodność gatunkowa ptaków

Jak uporządkować i opisać ogromną liczbę gatunków ptaków? Czy szary wróbelek ma wielu krewniaków? Z czego wynika różnorodność gatunkowa ptaków? Czy można wykorzystać ptaki do badania stanu środowiska? Czy obserwując ptaki stosujesz się do ogólnie przyjętych zasad etycznych?

Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz tutaj:

09.01.2023

Ptaki pod paragrafem

Niemal wszystkie gatunki ptaków w Polsce objęte są ochroną ścisłą. Jak się je chroni? Dla jakich gatunków tworzy się strefy ochrony?

Z jaką częstotliwością prowadzi się monitoring oraz kiedy można zniszczyć gniazdo dowiesz się więcej z prezentacji ….

 09.01.2023

Ptaki krajobrazu otwartego

Zostają z nami na zimę, „przynoszą” wiosnę, cieszą oko pięknym tańcem godowym i donośnym klangorem, ofiarnie bronią swoich młodych.

Czym jeszcze zachwycą nas ptaki krajobrazu otwartego w prezentacji:

 09.01.2023

 
 

Ptaki nad wodami i na bagnach

Potrafią nurkować – lecz z trudem chodzą (no chyba, że pod wodą na dnie strumienia), kopią nory, stroją się w kryzy i latają z ,,odrzutowcami” 

Czym jeszcze zaciekawią nas ptaki wodno-błotne? Kliknij tu a wszystkiego się dowiesz!

 09.01.2023

 
 

Z czego składa się ptak

Pneumatyczne kości, podwójne oddychanie, dwa żołądki,
widzenie o kącie do 300o.

Jakimi jeszcze osobliwościami budowy anatomicznej i fizjologii zachwycą nas nasi skrzydlaci sąsiedzie dowiecie się z prezentacji.

 10.01.2023

 
 

Ptak jaki jest… i jak lata

Ptaki mają pióra (jako jedyne organizmy) i … nie wahają się ich używać.

Są mistrzami lotu.

O piórach i innych przystosowaniach ptaków do poruszania się w powietrzu dowiecie się tutaj.

 10.01.2023

 
 

Jak pomagać ptakom

Po co uszatkom kosze a puszczykom kominy? W jakich skrzynkach gniazdują muchołówki szare, a w jakich pustułki? Czym „nie częstować” ptaków zimą, a co uwielbiają?

Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w prezentacji!

 17.01.2023

 
 

XXI EDYCJA
2021/2022
XX EDYCJA
2020/2021
XIX EDYCJA
2019/2020
XVIII EDYCJA
2018/2019