REPETYTORIUM DO KONKURSU
POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI
ROK SZKOLNY 2022/2023
Kompendium wiedzy do Etapu Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski
Świat ptaków charakteryzuje się ogromną bioróżnorodnością. Podobnie jest z Parkami Krajobrazowymi w Polsce. To właśnie m.in. te dwa tematy obowiązują na Materiały obowiązujące na etapie ogólnopolskim Konkursu Parki Krajobrazowe Polski, które publikujemy już dzisiaj!
21.04.2023
Jak dobrze znasz rodzime gatunki ptaków?
Konkurs Poznajemy Parku Krajobrazowe Polski to nie tylko wiedza przyrodnicza czy wiadomości z terenu parków. To również umiejętność rozpoznawania rodzimych gatunków zwierząt czy roślin. W tym roku tematem przewodnim konkursu są ptaki, tak więc to naszych skrzydlatych przyjaciół wybraliśmy do rozpoznawania. Zadania z rozpoznawania pojawią się na etapie wojewódzkim i etapie ogólnopolskim Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Listę gatunków do rozpoznawania publikujemy już dzisiaj!
9.12.2022
Dymorfizm płciowy u ptaków
U kaczek krzyżówek samiec jest upierzony zupełnie inaczej niż samica. U wron – obie płci wyglądają identycznie. Dlaczego u jednych ptaków samce różnią się od samic, a u innych – nie?
I co ma z tym wspólnego ogon pawia?
9.12.2022
Ptaki leśne
Wędrując leśnymi ścieżkami mamy szansę zaobserwować lub usłyszeć wiele różnych gatunków ptaków. Jedne spotkamy wysoko w koronach drzew, inne szukające pokarmu w ściółce.
9.12.2022
Ptaki łowne
Są piękne i dzikie. Niektóre hałaśliwe, inne płochliwe i skryte, a nawet zagrożone wyginięciem. Mamy ich “tylko” 13 gatunków, ale co roku giną ich dziesiątki tysięcy. Dlaczego?
Spróbuj znaleźć własną odpowiedź…
12.12.2022
Ptaki na plaży
Dlaczego kaczka nie tonie, a perkoz doskonale nurkuje? Jakie gatunki należą do pławic a jakie do grążyc i czym się od siebie różnią? Jak głęboko nurkuje nurzyk? Co zagraża ptakom morskim?
Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w prezentacji:
12.12.2022
Wędrówki ptaków
Dlaczego ptaki migrują? W jaki sposób orientują się w przestrzeni? Który z ptaków jest rekordzistą jeśli chodzi o długość wędrówki?
Tutaj znajdziesz odpowiedź na te pytania!
13.12.2022
Ptasie sztućce i talerze
Pochwycić uciekającą ofiarę, zanurkować, utaplać dziób w błocie, tropić wilki i rozgryźć pestkę – wiele wysiłku i przemyślności potrzeby by się najeść. A prócz tego potrzebny też „właściwy” dziób, upierzenie a nawet nogi i ogon.
13.12.2022
Nasi skrzydlaci sąsiedzi
Wolą miasta niż lasy i skały. Gniazdują chętniej w sadach, na polach i innych uprawach, niż w miejscach naturalnych. Korzystają ze wszystkiego co zbudował/stworzył człowiek odwzajemniając mu to śpiewem, pięknym wyglądem i ożywianiem otoczenia. Ale też i ludzka działalność bardzo im zagraża.
13.12.2022
Od jaja do pisklęcia
Jak uporządkować i opisać ogromną liczbę gatunków ptaków? Czy szary wróbelek ma wielu krewniaków? Z czego wynika różnorodność gatunkowa ptaków? Czy można wykorzystać ptaki do badania stanu środowiska? Czy obserwując ptaki stosujesz się do ogólnie przyjętych zasad etycznych?
Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz tutaj:
Więcej o jajach, gniazdach i wychowie młodych w prezentacji.
13.12.2022
Zjadający i zjadani
Ptaki są ważnym ogniwem w strukturze troficznej. Co zjadają i kto je zjada? Jakie gatunki ptaków pomagają w „oczyszczaniu”, jakie „w walce” z gryzoniami i owadami, a jakie w … zapylaniu?
Chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj!
16.12.2022
Systematyka i różnorodność gatunkowa ptaków
Jak uporządkować i opisać ogromną liczbę gatunków ptaków? Czy szary wróbelek ma wielu krewniaków? Z czego wynika różnorodność gatunkowa ptaków? Czy można wykorzystać ptaki do badania stanu środowiska? Czy obserwując ptaki stosujesz się do ogólnie przyjętych zasad etycznych?
Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz tutaj:
09.01.2023
Ptaki pod paragrafem
Niemal wszystkie gatunki ptaków w Polsce objęte są ochroną ścisłą. Jak się je chroni? Dla jakich gatunków tworzy się strefy ochrony?
09.01.2023
Ptaki krajobrazu otwartego
Zostają z nami na zimę, „przynoszą” wiosnę, cieszą oko pięknym tańcem godowym i donośnym klangorem, ofiarnie bronią swoich młodych.
Czym jeszcze zachwycą nas ptaki krajobrazu otwartego w prezentacji:
09.01.2023
Ptaki nad wodami i na bagnach
Potrafią nurkować – lecz z trudem chodzą (no chyba, że pod wodą na dnie strumienia), kopią nory, stroją się w kryzy i latają z ,,odrzutowcami”
Czym jeszcze zaciekawią nas ptaki wodno-błotne? Kliknij tu a wszystkiego się dowiesz!
09.01.2023
Z czego składa się ptak
Pneumatyczne kości, podwójne oddychanie, dwa żołądki,
widzenie o kącie do 300o.
10.01.2023
Ptak jaki jest… i jak lata
Ptaki mają pióra (jako jedyne organizmy) i … nie wahają się ich używać.
Są mistrzami lotu.
O piórach i innych przystosowaniach ptaków do poruszania się w powietrzu dowiecie się tutaj.
10.01.2023
Jak pomagać ptakom
Po co uszatkom kosze a puszczykom kominy? W jakich skrzynkach gniazdują muchołówki szare, a w jakich pustułki? Czym „nie częstować” ptaków zimą, a co uwielbiają?
Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w prezentacji!
17.01.2023